top of page
1F9E0725-3A4D-4FBC-B6E1-9920464D7422.jpeg

O PSIHOTERAPIJI

V psihoterapiji damo veliko pomembnost odnosu med klientom in terapevtom, ki je v prvi vrsti zaupen, podporen in čuteč. Psihodinamski psihoterapevti smo v terapevtskem prostoru vedno empatični in klientu enakovredeni. Zavzamemo aktivno interakcijsko vlogo, ko posegamo v odnosno polje med nami in klientom, ter se nanjga odzivamo. Odnos se odvija v hermetično zaprtem prostoru, kar pomeni, da vse odprte prijetne kot tudi težke teme, ostanejo zaupne, saj smo zavezani k etičnem ravnanju in molčečnosti. Po vzpostavitvi varnega prostora in odnosa se lahko ljudje namreč zares odpremo na zavestni kognitivni, telesni, nezavedni in spiritualni ravni. Skozi zaporedna tedenska srečanja nam postaja jasnejši vzrok “sile”, ki nas je pripeljala do psihoterapije. Hkrati se učimo funkcionalnega načina procesiranja čustev, slišati začnemo sporočila svojega telesa in lupimo lupine, ki nas zadržujejo pri tem, da bi resnično živeli lastno življenje po svoji volji.

 

Psihodinamska psihoterapija ali po predhodnem nazivu "globinska psihoterapija" je psihoanalitično utemeljena in telesno usmejena psihoterapija. Poleg tradicionalnega načina dela (govor) uporabljamo tudi različne telesne, ustvarjalne, gibalne, psihodramske in druge tehnike, ki prihajajo predvsem iz humanističnih pristopov (integrativne psihoterapije, geštalt terapije idr.).

 

Po naukih analitičnega razumevanja nastanka in obravnave motenj, skozi proces obravnavamo nezavedne dinamike in strukture iz katerih izvirajo aktualne težave posameznika. To se počne preko ozaveščanja, predelavo nezavednih konfliktnih vsebin, spreminjanju nefunkcionalnih delov strukture osebnosti, kognitivnimi in čustvenimi uvidi, ponotranjanjem pozitivne odnosne izkušnje s terapevtom in integracijo.

 

Uporaba tehnik za delo s telesom največkrat nastopi v primerih, ko so pri posamezniku zapleti nastali v zgodnjem razvoju, pred tretjim letom starosti, torej v zgodnji preverbalni fazi. Telo si zapomni čustvena in mentalna stanja zgodnjih potlačenih vsebin do katerih včasih verbalno nimamo dostopa. Ob soglasju klienta lahko pri delu s telesom (z ali brez dotika) direktno dostopamo do preverbalnih vsebin, klient pa svoje telesne senzacije, občutke in misli skupaj s psihoterapevtom vedno verbalizira in kognitivno integrira.

“Nobeno drevo, kot pravijo, ne more zrasti v nebesa, če njegove korenine ne sežejo do pekla.” Carl Gustav Jung

bottom of page